Armáda uctila oběti války v pražských Vokovicích a Dejvicích

pietni_akt_na_nam._interbrigady_pred_sochou_marsala_koneva.jpg
  • 6.5.2016
  • majorka Eva Cajthamlová

3. května 2016 

Na hřbitově v pražských Vokovicích u pomníku obětí 2. světové války a vojáků Rudé armády a na náměstí Interbrigády v pražských Dejvicích u sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva si včera zástupci Armády ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Česko-ruské společnosti a představitelé městské části Praha 6 připomněli květnové události roku 1945.

U památníku v pražských Vokovicích, jehož součástí je hromadný hrob 20 pražských barikádníků a 35 sovětských vojáků, složil hold všem, kteří za mír a svobodu neváhali položit své životy, senátor Parlamentu ČR Petr Bratský. Poté vystoupil s autentickým popisem květnových událostí ve Vokovicích a Ruzyni předseda historicko-dokumentační komise Českého svazu bojovníků za svobodu plukovník v. v. Emil Šneberg. Krátce k přítomným také promluvil velitel Posádkového velitelství Praha plukovník gšt. Milan Virt, který vyzdvihl význam svědectví pamětníků konce 2. světové války. Ti dle něj jako jediní mohou mladým lidem pravdivě vykreslit obyčejné lidské osudy, které tak strašlivě a nadlouho poznamenal tento celosvětový válečný konflikt.

Pietní akt u sochy maršála Koněva

Druhý pietní akt s kladením věnců uspořádal Český svaz bojovníků za svobodu spolu s Česko-ruskou společností na náměstí Interbrigády v pražských Dejvicích u sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva.

S projevem, v němž zdůraznil význam podílu Rudé armády na osvobození Československa, zde vystoupil plukovník Emil Kulfánek, místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu. Spolu s mnoha dalšími členy tohoto svazu, pamětníky, občany a představiteli města položil u památníku věnec květů v národních barvách také velitel Posádkového velitelství Praha plukovník gšt. Milan Virt.

Fotogalerie