Úvodní stránka > Aktuality > Další cenný kov, to je příští meta vicemistra světa v bench-pressu

Další cenný kov, to je příští meta vicemistra světa v bench-pressu

Ve dnech 10. – 13. srpna 2017 se příslušník Čestné stráže AČR svobodník Robin Student zúčastní Mistrovství Evropy v bench-pressu v laponském Yli Tornio. Zisk bronzové medaile v juniorské kategorii do 93 kg na dubnovém Mistrovství světa v texaském městě Killeen ho pasoval do role jednoho z kandidátů na nejvyšší evropské mety.

Třiadvacetiletý Robin Student slouží u Čestné stráže AČR celkem dva roky. Nejdříve si přál být úspěšným profesionálním hokejistou, hrál za mostecký hokejový klub a krátce působil i v ruské lize. Ale chtěla tomu náhoda, zejména však velmi kvalitní zázemí TJ Kralupy na Vltavou, a tak se začal věnovat bench-pressu, pro který je, jak sám říká, třeba velká svalová vytrvalost, dobrá psychika a touha nikdy nic nevzdávat. Být ve výborné kondici a dobře vypadat je i součástí jeho práce. Velkou touhu dále uspět i na mezinárodních kolbištích podporují nejen jeho velitelé, ale zejména jeho rodina. Za zmínku stojí fakt, že jeho děda byl v 70. letech úspěšným reprezentačním vzpěračem.

Robin Student si nepřeje pouze stanout „na bedně“ během srpnového evropského šampionátu, chystá se tam také pokořit český juniorský rekord, tj. 167,5 kg. Jeho rostoucí forma nasvědčuje tomu, že by mohl uspět. Trénuje čtyřikrát týdně, je schopen si takřka „na míru“ upravit svůj trénink a dodržuje přísně stanovený jídelníček. Sám k tomu dodává:“Doufám nejen ve velkou podporu svých přátel a kolegů, ale i ve stále rostoucí oblibu tohoto náročného sportu tady u nás v ČR. Měl jsem možnost vidět, jak nesmírně oblíbený je tento sport v USA i mezi vojáky. V seniorské kategorii na texaském mistrovství dokonce soutěžil veterán z války ve Vietnamu. Před každým svým pokusem salutoval. Jeho nadšení bylo obrovské a taky nakažlivé.“

V bench-pressu soutěží muži i ženy v dorostenecké, juniorské i klasické kategorii, stejně tak jako v kategorii masters. Na nominačních listinách Mistrovství světa v Killeen figurovalo na 350 jmen.

 

kpt. Eva Cajthamlová, Posádkové velitelství Praha

------------------------------------------------------------------------------------------

Benchpress (česky pojmenovaný jako soupažný tlak v lehu na rovné lavici) je cvik, u kterého jde o procvičování především svalů hrudníku, ramen a rukou. Stejnojmenný je i název soutěžní disciplíny benchpress, ať samostatné nebo jako součást silového trojboje. Účelem je zvednout maximální váhu v rámci daných pravidel. Celkem v této disciplíně jsou tři soutěžní pokusy. První pokus se nazývá také základním pokusem. Na ten si závodník nahlásí váhu, na které začíná. Nezvedne-li závodník, nesmí snižovat, lze jen opakovat či přidat na váze. Je-li však pokus platný, dojde ke zvýšení váhy pro další pokus. Nejlepší výsledek je nejvyšší zapsaná váha v rámci třech pokusů.

Fotogalerie

Nahoru