Důstojnější místo odpočinku opět nalezlo na dva a půl tisíce padlých

Dobrovolníci pomáhali při znovuuložení ostatků padlých prvoválečných vojáků.
  • 30.11.2016
  • majorka Eva Cajthamlová
V sobotu 26. listopadu byly v osáriu na Olšanských hřbitovech znovu uloženy ostatky dvou a půl tisíce vojáků padlých v první světové válce. Na pohřebišti tak opět spočívají ostatky rakousko-uherských vojáků, kteří zemřeli v pražských nemocnicích a ostatky 43 československých legionářů.

Dobrovolníci pomáhali při znovuuložení ostatků padlých prvoválečných vojáků.
 

Na stěhování se zcela dobrovolně podíleli vojáci Posádkového velitelství Praha, příslušníci aktivní zálohy 111. strážního praporu KVV Praha, zástupci Ministerstva obrany a řada dalších.

Prostory kostnice, kde byly ostatky vojáků po dvouleté revitalizaci celého Čestného vojenského pohřebiště opět uloženy, budou zpřístupněny veřejnosti od jara 2017 při pietních aktech a zvláštních příležitostech. Lidé budou moci do osária nahlédnout díky nově vsazeným deskovým světlíkům z bezpečnostního skla. Rakve, které nahradily dřevěné schránky, byly tentokrát vyrobeny z impregnovaného dřeva. Některé původní schránky bylo možné zrestaurovat a k uložení ostatků opět použít.

Na revitalizaci osária poskytlo Ministerstvo obrany v roce 2015 účelovou dotaci, dále bezplatně poskytlo dopravní prostředky na převoz truhlic z osária do skladové budovy ve vyřazeném vojenském areálu muničního skladu Babice u Říčan, kde poskytlo  bezplatný pronájem  budovy.

Imrich Vetrák z odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany k tomu dodává: „Tato akce by rovněž mohla být  v souvislosti s nadcházejícím 100. výročím ukončení Velké války jedním z významných příspěvků Ministerstva obrany k připomenutí padlých vojáků rakousko-uherské armády, kteří pocházeli z dnešního teritoria České republiky.“

Na pohřebišti jsou uloženy ostatky rakousko-uherských vojáků, kteří zemřeli v pražských nemocnicích a ostatky 43 československých legionářů. Pohřebiště se skládá nejen z jednotlivých hrobů vojáků, ale i symbolických hrobů a z osária.

Ostatky v původních dřevěných schránkách byly v osáriu uloženy v roce 1930. Vlivem vysoké vnitřní vlhkosti však došlo k poškození těchto dřevěných schránek, proto byly převezeny k dočasnému uložení do muničního skladu v Babicích.

Během dvou let prošly prostory osária celkovou revitalizací. Kvůli udržení stále teploty a vlhkosti je kostnice nově vybavena odvětrávacími průduchy. Pro přepravu truhlic zpět do prostor osária poskytla Agentura služeb MO nákladní vozidla.

Fotogalerie