Úvodní stránka > Aktuality > Když Moravanům učarovala nejen vojenská hudba… aneb vzpomínka na XXII. Mezinárodní festival vojenských hudeb v Olomouci a Kroměříži

Když Moravanům učarovala nejen vojenská hudba… aneb vzpomínka na XXII. Mezinárodní festival vojenských hudeb v Olomouci a Kroměříži

Letos už po dvaadvacáté se staly dějištěm Mezinárodního festivalu vojenských hudeb moravská města Olomouc a Kroměříž. Několik tisíc diváků první zářijový víkend přišlo, aby zhlédlo vystoupení vojenských orchestrů z České republiky, Slovenska, Polska a několika městských hudeb. Velkým lákadlem nesporně bylo i nově zařazené exhibiční vystoupení zástupců motorizovaných jednotek Hradní stráže, Vojenské policie a Policie ČR. Společně s exhibičním vystoupením Čestné stráže AČR vytvořili velmi poutavou a různorodou show pro diváky všech věkových kategorií.

Na první pohled bylo zřejmé, že každý divák si našel to, co mu bylo blízké. Festival, jehož organizátorem je Posádkové velitelství Praha, poutavou formou představil muzikantské umění, pestré uniformy i náročné pochodové sestavy. A nejen to.  Akce se konala pod záštitou prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Jiřího Balouna. Nad olomouckou částí festivalu převzal záštitu primátor města Antonín Staněk a hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, nad festivalem v Kroměříži pak starosta Jaroslav Němec.

Program byl nejprve zahájen velmi emotivním, chrámovým koncertem Vojenské hudby Olomouc v chrámu sv. Mořice. Pak následoval koncert Ústřední hudby AČR, na kterém vystoupila populární zpěvačka Monika Absolonová a operní zpěvák Jurij Kruglov. Po divácky oblíbeném ohňostroji vyvrcholil páteční večer tanečně-hudebním vystoupením Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem Zbojník.

Sobotní showprogramy plné krásné hudby, vtipu a elegance představily obě české vojenské hudby. To ocenil také čestný host festivalu předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka i ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří
Dienstbier. Také polští hudebníci z Krakova zazářili svým nápaditým programem. Jejich vystoupení naprosto naplnilo atributy charakteru hrdiny známého z filmové série  Indiana Jones, jehož melodii si Poláci vybrali jako stěžejní,  sršelo vtipem a neotřelými nápady. Také Vojenská hudba Banská Bystrica poprvé v České republice představila své nově připravené vystoupení secvičené s exhibiční jednotkou Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky.  Jednalo se o dynamickou ukázku netradičních cviků s puškou spojenou s remixem rockové hudby a pořadovým cvičením.

Krásnou atmosféru festivalu podpořili vojáci  2. roty Čestné stráže AČR svým exhibičním vystoupením. Diváci mohli sledovat ukázky nejrůznějších cviků se zbraněmi na místě i za pochodu, podpořené  precizní vojenskou pořadovostí, lehkostí, elegancí a mistrovským zvládnutím sladěnosti při každém pohybu.

Exhibice motorek Hradní stráže, Vojenské policie a Policie ČR se také těšila obrovskému zájmu, zejména mužské části publika. Navíc statická ukázka těchto motocyklů spojená s propagačním stánkem oddělení pro výběr personálu Olomouc zase lákala nové zájemce o službu v armádě.  Se svými propagačními stánky přispěli také vojáci Čestné stráže AČR a Hradní stráže, kteří zájemcům nejen popisovali specifika své služby, ale předvedli i své typické uniformy a zbraně.

Na olomouckém Horním náměstí probíhal festival vojenských hudeb souběžně s 15. Oslavou maršála Radeckého, proto si posluchači mohli vychutnat také vystoupení polských Pipes and Drums, Městské hudby z rakouského Fehringu, německého DRK Spielmanns und Fanfarenzug Rückers a Městské hudby Cheb, tak nepřehlédnutelně oblečené v ležérních plážových outfitech.  

Během sobotního podvečera proběhly na kroměřížském Velkém náměstí  koncerty banskobystrické a krakovské vojenské hudby.  Obě tělesa předvedla velmi zdařilý hudební program, a tak sklidila zvučné divácké ovace. Pod taktovkou podplukovníka Jaroslava Šípa a majora Patrika Spinka pak blok promenádních koncertů úspěšně zakončila Ústřední hudba AČR. Velitel a hlavní dirigent podplukovník Šíp ještě doplňuje: „Mezinárodní festival vojenských hudeb je významnou součástí našich tradic, kdy čeští hudebníci, zvláště pak ti vojenští dobývali svět. Můžeme být právem hrdi na tradice, které nám zanechali naši předchůdci a my jsme povinni reprezentovat českou kulturu a hlavně dobré jméno Armády ČR. Pro Ústřední hudbu AČR je poctou, kdykoli může prezentovat své umění široké veřejnosti. Armáda se může pyšnit tím, že jsou každoročně zvány zahraniční  vojenské orchestry, které často mluví s uznáním nejen o úrovni českých vojenských orchestrů, ale i úrovni festivalu. Tento rok je velkým připomenutím jednoho z největších velikánů dechové hudby Julia Fučíka, který svými pochody dobyl svět. Na jeho počest zahrály všechny orchestry pochod s názvem Rázně vpřed! Myslím si, že i pro nás je to výzva k tomu, abychom stále hleděli na věci budoucí s nadějí, že i nadále budeme tento festival za podpory měst, AČR a celého regionu pořádat. Chci poděkovat všem pořadatelům, hudebníkům i Posádkovému velitelství Praha pod vedením plukovníka Milana Virta.“  

Generálmajor Ján Gurník během svého zahajovacího projevu vyjádřil záměr pokračovat v tradici tohoto festivalu i v dalších letech.  Následně v Kroměříži generálmajor Štefan Kaleta potvrdil, že výborná spolupráce s místní samosprávou a pevné kořeny, které tradice vojenské hudby v tomto městě má, tvoří dobrý základ pro budoucí ročníky tohoto oblíbeného svátku hudby. Proto se můžeme v příštím roce opět těšit na krásné hudební a vizuální zážitky.

 

Autor: kpt. Eva Cajthamlová, tisková a informační důstojnice Posádkového velitelství Praha

Fotogalerie

Nahoru