Úvodní stránka > Aktuality > O stovku výtisků nové knihy o Čestné stráži byl velký zájem

O stovku výtisků nové knihy o Čestné stráži byl velký zájem

Dne 13. prosince se v knihovně Posádkového velitelství Praha uskutečnila autogramiáda autorů nově publikované knihy o Čestné stráži AČR. Autorská dvojice Jiří Bílek a Lubomír Adamus podepisovala na stovku výtisků tentokrát určených výhradně pro vojenské důchodce a veterány. Tato akce proběhla za podpory velitele posádky plukovníka Milana Virta.

„Prosím, napište mi do knihy věnování, ale neuvádějte mé jméno. Napište mi tam můj volací znak, jsem totiž bývalý radista, “ takto znělo jedno z mnoha přání vojenských důchodců, kteří se zúčastnili autogramiády knihy s názvem Historie a současnost Čestné stráže Armády ČR.

Křest knihy samotné proběhl již v létě tohoto roku za přítomnosti prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Jiřího Balouna a starosty městské části Praha 6 Ondřeje Koláře, kteří byli současně kmotry této knihy. Ta mapuje historii a současnost jednotky Čestné stráže Armády České republiky a připomíná její nezastupitelnou, důstojnou roli při nejrůznějších slavnostních, ale i pietních a smutečních aktech. Kniha obsahuje nejen líbivé texty obou fundovaných odborníků, ale je doplněna i o unikátní obrazovou část. Velitel posádky Praha plukovník Milan Virt k tomu dodává: „V knize je zachycen vývoj čestných jednotek vojska či armády od jeho počátků, formování čestné stráže v Československu, změny v její organizaci, výzbroji a výstroji. Vyzdvihuje činnost jejích vojáků i vojákyň, kteří vždy vystupují s vysokou profesionalitou a elegancí.“

„Pro mne jako bývalého vojáka-hudebníka je tato kniha velkým a nečekaným vánočním dárkem, protože mi v mnohém připomíná dobu mé aktivní služby, kdy spolupráce Čestné stráže s vojenskými hudebníky už byla zavedenou firmou,“ doplňuje vojenský důchodce z Brandýsa n. Labem, který do Prahy přijel právě kvůli úterní autogramiádě a společně s autorským duem bude spolupracovat na knize o hudební službě Armády ČR. Ta by měla vyjít na konci příštího roku.

Posádkové velitelství Praha vychází vojenských důchodcům a veteránům vstříc nejen možností využití místního stravovacího zařízení a posádkové knihovny. Občanská sdružení, jejichž činnost zastřešuje Odbor pro válečné veterány MO, často využívá prostory posádky k pravidelným schůzím či méně formálním setkáním.

Fotogalerie

Nahoru