Úvodní stránka > Aktuality > Oslavy 98. výročí samostatného státu Čechů a Slováků začaly dopoledne na Vítkově

Oslavy 98. výročí samostatného státu Čechů a Slováků začaly dopoledne na Vítkově

28.10.2016 • Za účasti prezidenta republiky, předních ústavních činitelů a veřejnosti se dnes dopoledne uskutečnil na Vítkově pietní akt u příležitosti oslav 98. výročí vzniku samostatného Československa.

Prezident republiky Miloš Zeman přichází na tribunu v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického

Prezident republiky Miloš Zeman přichází na tribunu v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického

Tradičního slavnostního shromáždění se zúčastnil prezident republiky Miloš Zeman, nechyběli předsedové obou komor Parlamentu ČR Milan Štěch a Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka a další hosté. Resort obrany zastupovali ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, náměstci a generalita české armády. Na Vítkově byli přítomni také váleční veteráni, kteří se k největšímu českému svátku hrdě hlásí a například brigádní generál Miroslav Masopust uvedl, že setkání na Vítkově je rovněž příležitostí potkat se s kamarády, kteří se do Prahy vydávají z celé republiky.

Poté, co prezident Miloš Zeman v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického vykonali přehlídku nastoupených jednotek na Čestném dvoře Národního památníku, položili nejvyšší představitelé státu včetně zástupců veteránských organizací a sokolské obce smuteční věnce a kytice u jezdecké sochy Jana Žižky.

Po minutě ticha za padlé vojáky a výstřelech čestných salv ze zbraní jednotky Čestné stráže AČR už nad hlavami účastníků pietního aktu zaburácely letouny Vzdušných sil Armády České republiky. Po stíhačkách JAS-39 Gripen prolétly také podzvukové letouny L-159 ALCA a tři bojové vrtulníky Mi-24/35 s dýmovnicemi v barvách trikolory.

Prezident a ministr obrany se na závěr poklonili v kolumbáriu památce neznámého vojína a vojákům, kteří v novodobé historii státu položili životy.

 

Slaví se i na dalších místech

Ve 14 hodin se zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík František Malenínský zúčastnil pietního vzpomínkového aktu u příležitosti oslav 98. výročí vzniku samostatného československého státu u Pomníku čs. legionářů na náměstí Pod Emauzy v Praze 2. Na slavnostním shromáždění u Písecké brány v Praze 6 armádu reprezentoval zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián.

 

Autor: Miroslav Šindelář

Fotogalerie

Nahoru