Úvodní stránka > Aktuality > Precizní vojenská pořadovost, ale velká zábava. Takový byl DrillFest 2017

Precizní vojenská pořadovost, ale velká zábava. Takový byl DrillFest 2017

Dne 21. června na Václavském náměstí v Praze, o den později ve čtvrtek   22. června 2017 na náměstí Republiky v Plzni se uskutečnil u příležitosti Dne ozbrojených sil 11. ročník mezinárodní přehlídky exhibičních vystoupení jednotek čestných stráží DrillFest 2017. Vojáci Ozbrojených sil České republiky, Maďarska, Německa, Polska a Slovenska a Čestné stráže prezidenta Slovenské republiky předvedli svou precizní show poprvé obyvatelům dvou měst.

 

Jednalo se opět o nevšední zážitek. Náročné pochodové sestavy, přesné zacházení s puškou, nečekané výstřely do vzduchu, zároveň i skvělý výběr moderní, ale i tradiční hudby – to už každoroční návštěvník DrillFestu bere za samozřejmé. Letos vojáci Čestné stráže Německa okouzlili všechny přihlížející tanečně-pochodovou sestavou na slavnou píseň „We will rock you“, kterou naprosto profesionálně svým zpěvem do ticha doprovodil vedoucí námořní poddůstojník Patrik Schüchner.

 

Všechny exhibiční týmy držely laťku vysoko

Také Maďaři naprosto dostáli tradici svých vystoupení – vždy předvést něco nečekaného či nebezpečného. V letošním roce ukázali skvělou sestavu s puškou s očima zakrytýma bílým šátkem. To oba slovenské celky vsadily na ladnost, známé melodie a velmi netradiční krokové sestavy. Polští vojáci, tradičně oblečeni ve třech variantách slavnostních uniforem, provedli předpisově přesné exhibiční vystoupení, přestože sami přiznávali, že jejich čas na přípravu vzhledem k dalším vojenským povinnostem byl kratší než v minulých letech. Vojáci Čestné stráže AČR za velké podpory všech diváků předvedli naprosto ryzí vystoupení, v němž  se mísila lehkost, dynamika a nápaditost.

Poprvé v exhibičním týmu vojákyně

Poprvé v historii DrillFestu byla součástí exhibiční jednotky také žena. Velitel Čestné stráže prezidenta SR plukovník Miroslav Ištván k tomu dodává: „Všechny naše vojákyně prošly náročným výběrem, aby se mohly stát členkami exhibičního týmu. Dokázala uspět jen jedna z nich. Avšak svými schopnostmi více než konkuruje mužským kolegům.“

Divácky zajímavou podívanou doplnila showprogramem Ústřední hudba AČR a cheerleadingový tým ChilliChearleaders, který často vystupuje na nejrůznějších sportovních, kulturních a společenských soutěžích.

DrillFest 2017, který se konal pod záštitou ministra obrany ČR Martina Stropnického, podpořil svou přítomností i první zástupce náčelníka GŠ generálporučík Jiří Baloun a mnoho dalších významných hostů.

Přestože teploty byly v obou dnech konání DrillFestu tropické, přihlížející diváci se opravdu bavili. Plzeňané, kteří tuto show zhlédli poprvé, srdečně aplaudovali všem zúčastněným celkům.

kpt. Eva Cajthamlová, Posádkové velitelství Praha

Fotogalerie

Nahoru