Úvodní stránka > Aktuality > Skvělé vojenské orchestry ovládly moravská náměstí

Skvělé vojenské orchestry ovládly moravská náměstí

Letos už po třiadvacáté se staly dějištěm Mezinárodního festivalu vojenských hudeb moravská města Olomouc a Kroměříž. Několik stovek diváků přišlo, aby první zářijový víkend zhlédlo vystoupení vojenských orchestrů z České republiky, Slovenska, Finska a Spolkové republiky Německo. Velkým lákadlem nesporně bylo exhibiční vystoupení zástupců motorizovaných jednotek Vojenské policie a Policie ČR. Společně s exhibičním vystoupením Čestné stráže AČR vytvořili velmi poutavou a různorodou show pro diváky všech věkových kategorií.

Na první pohled bylo zřejmé, že si každý divák našel to, co mu bylo blízké. Festival, jehož organizátorem je Posádkové velitelství Praha, poutavou formou představil muzikantské umění, pestré uniformy i náročné pochodové sestavy. A nejen to.

Velký dechový orchestr The Finnish Conscript Band krátce po svém příletu nejprve vystoupil na brněnském Moravském náměstí. Zdejší publikum dalo finským hudebníkům pocítit velkou přízeň, která vyústila v opravdu krásnou atmosféru festivalového večera.

Program v Olomouci byl zahájen v pátek odpoledne vystoupením Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem Taneční miniatury. Následoval velmi emotivní, chrámový koncert smyčcového vojenského orchestru The Finnish Conscript Band. Program pokračoval koncertem Ústřední hudby AČR v sále Reduty Moravské filharmonie, na kterém vystoupily sopranistka Lucie Silkenová a šanzoniérka Radka Fišarová a houslistka Veronika Panochová.

Sobotní showprogramy plné krásné hudby, vtipu a elegance představily obě české vojenské hudby. To ocenila zástupkyně velvyslankyně Finska v České republice Johanna Salovaara-Dean, také  generál finských ozbrojených sil Kim Mattsson, brigádní generál Jaromír Alan a všichni ostatní diváci, kteří se sešli na olomouckém Horním náměstí. Němečtí hudebníci z Koblenze zazářili svým nápaditým programem, který ozvláštnili hlasitým živelným zpěvem. Vojenská hudba Bratislava  poprvé v České republice představila své nově připravené vystoupení plné krásných melodií slovenské lidové hudby. Vtipný a neotřelý showprogram ukázala také finská vojenská hudba a její čestná jednotka, složená z vojáků základní služby.  Jednalo se o dynamickou ukázku netradičních cviků s puškou spojenou se směsí klasické, rockové a pochodové hudby, okořeněné excelentním vystoupením vojenského houslisty.

Krásnou atmosféru festivalu podpořili vojáci  2. roty Čestné stráže AČR svým exhibičním vystoupením. Exhibice motorek Vojenské policie a Policie ČR se také těšila obrovskému zájmu, zejména mužské části publika. Navíc statická ukázka těchto motocyklů spojená s propagačním stánkem oddělení pro výběr personálu Olomouc zase lákala nové zájemce o službu v armádě.  Se svými propagačními stánky přispěli také vojáci Čestné stráže AČR, kteří zájemcům nejen popisovali specifika své služby, ale předvedli i své typické uniformy a zbraně.

Během sobotního podvečera proběhly na kroměřížském Velkém náměstí  koncerty  koblenzské, bratislavské vojenské hudby a finského vojenského Rockbandu. Velitel a hlavní dirigent podplukovník Šíp ještě doplňuje: „Mezinárodní festival vojenských hudeb je významnou součástí našich tradic, kdy čeští hudebníci, zvláště pak ti vojenští dobývali svět. Můžeme být právem hrdi na tradice, které nám zanechali naši předchůdci a my jsme povinni reprezentovat českou kulturu a hlavně dobré jméno Armády ČR. Pro Ústřední hudbu AČR je poctou, kdykoli může prezentovat své umění široké veřejnosti. Armáda se může pyšnit tím, že jsou každoročně zvány zahraniční  vojenské orchestry, které často mluví s uznáním nejen o úrovni českých vojenských orchestrů, ale i úrovni festivalu. Chci poděkovat všem pořadatelům, hudebníkům, zejména spolupracující posádce Olomouc, samozřejmě Posádkovému velitelství Praha pod vedením plukovníka Milana Virta.“  

Akce se konala pod záštitou prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Jiřího Balouna. Nad olomouckou částí festivalu převzal záštitu primátor města Antonín Staněk, nad festivalem v Kroměříži pak starosta Jaroslav Němec.

kpt. Eva Cajthamlová, Posádkové velitelství Praha

Fotogalerie

Nahoru