Úvodní stránka > Aktuality > V pražských Vokovicích a na náměstí Interbrigády se vzpomínalo na oběti války

V pražských Vokovicích a na náměstí Interbrigády se vzpomínalo na oběti války

3.5.2017 • Na hřbitově v pražských Vokovicích u pomníku obětí 2. světové války a vojáků Rudé armády, také na náměstí Interbrigády v pražských Dejvicích u sochy maršála Koněva si včera zástupci Senátu Parlamentu ČR, Armády ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu a představitelé městské části Praha 6 připomněli květnové události roku 1945.

 

Položení kytic a věnců u památníku


Položení kytic a věnců u památníku

U památníku v pražských Vokovicích, jehož součástí je hromadný hrob 20 pražských barikádníků a 35 sovětských vojáků, se úvodního slova ujal se místopředseda ČSBS Emil Šneberg, který vyzdvihl význam svědectví přeživších pamětníků 2. světové války, zejména pro jeho autentičnost a možnost dále rozvíjet diskuzi o dopadech války na každodenní život tehdejších Pražanů. Památku padlých vojáků a barikádníků uctil také místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek a mnoho dalších pamětníků a hostů.

 

Pietní akt na náměstí Interbrigády

Později odpoledne uspořádal Český svaz bojovníků za svobodu spolu na náměstí Interbrigády v pražských Dejvicích u sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva pietní akt s kladením věnců.

K několika desítkám účastníků tohoto pietního aktu promluvil plukovník Emil Kulfánek, první místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu. Spolu s mnoha dalšími členy tohoto svazu, zástupci ruského velvyslanectví, občany, pamětníky květnových událostí roku 1945 a zastupiteli Prahy 6 položil u památníku věnec v národních barvách opět místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek a také zástupce velitele Posádkového velitelství Praha podplukovník Zdeněk Dvorský.

Fotogalerie

Nahoru