Výborný běh, bezchybná střelba, Čestná stráž ovládla rakouské Winter Games

Společné foto všech účastníků z řad ČS AČR
  • 9.3.2017
  • majorka Eva Cajthamlová

Ve dnech 27. února až 3. března 2017 se ve Štýrských Alpách u rakouského Obdachu uskutečnily Zimní  hry - Winter Games 2017. Tyto každoroční závody členů jednotek rakouských horských myslivců a příslušníků čestných stráží středoevropského regionu tentokrát ovládli vojáci Čestné stráže AČR. Obsadili totiž první čtyři místa v individuální kategorii, v týmové soutěži skončili na výborném druhém místě.

Vojenský areál ve Štýrských Alpách nabídl pro tento typ závodu výborné přírodní podmínky a dostatek sněhu. Teploty byly pro toto roční období nadprůměrné, takže všichni účastníci vyrazili do „stopy“ s velkou chutí po úspěchu. První disciplínou byl sedmikilometrový běh doprovázený střelbou třemi náboji na biatlonové terče ve vzdálenosti  padesáti metrů v poloze vleže. V případě neúspěšné střelby byli závodníci penalizováni připočtením jedné minuty k celkově dosaženému času. Po následujícím více než kilometrovém běhu na lyžích následoval hod granátem na přesnost do vzdálenosti 15 metrů. Každý odhodil 4 granáty, za každý netrefený byla opět připočtena jednominutová penalizace.

Nadporučík Michal Frčka nemusel nikoho předjíždět, ani dohánět. Čím víc se blížil cíli, bylo zřejmé, že během úterního slunečného rána nenajde konkurenta. Záhy za ním úspěšně závod dokončili i jeho kolegové četař Jiří Maryška, nadporučík Lukáš Brož a desátník David Kleisl, také ve výborných časech.  A na střelnici, či v hodu granátem? Tam pánové opět nenašli konkurenty.

Závody jednotlivých týmů probíhaly po středeční generálce hned od brzkého čtvrtečního rána. Počasí se nezměnilo, přírodní podmínky byly znovu vynikající. Čtyřčlenné týmy-patroly se vydaly na osmikilometrovou trasu vybaveny rakouským Steyerem a pistolí GLOG 19. Závodníci stříleli třemi náboji na padesát metrů a každý z nich opět odhodil granát na přesnost do patnáctimetrové vzdálenosti. Vítězem tohoto klání se stala patrola příslušníků německých speciálních jednotek Zug-Ingolstadt, vojáci Čestné stráže AČR se umístili na druhém místě a na třetím místě skončili vojáci varšavské posádky. Druhé družstvo Čestné stráže AČR obsadilo čtvrté místo. Podplukovník Ján Kotvas, velitel Čestné stráže AČR k tomu dodává: „Naši vojáci se pravidelně účastní nejrůznějších armádních soutěží. Tento závod prověřil jejich fyzickou připravenost a vojensko-taktické dovednosti, zejména přesun na lyžích neznámým terénem, střelbu a schopnost pracovat v týmu. Jsem rád, že jsme uspěli. Věřím, že náš letošní úspěch vzbudí zájem našich nově nastoupivších vojáků dosahovat v budoucnu alespoň takových výsledků.“