Úvodní stránka > II. mezinárodní festival čestných jednotek a vojenských hudeb v maďarském Miškolci

II. mezinárodní festival čestných jednotek a vojenských hudeb v maďarském Miškolci

Ve dnech 27. - 29. července 2007 se v maďarském Miškolci, za účasti zástupců z České republiky, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rakouska, Řecka, Slovenska a USA, uskutečnil II. mezinárodní festival čestných jednotek a vojenských hudeb. Na festivalu vedl českou delegaci náčelník štábu Posádkového velitelství Praha podplukovník Pavel KÁCL a republiku reprezentovala exhibiční jednotka Čestné stráže AČR PV Praha pod velením praporčíka Petra KOTENA.

V pátek, po nácviku zahajovacího ceremoniálu, předvedla naše jednotka s rakouskou jednotkou na Náměstí hrdinů a na Radničním náměstí téměř dvousettisícového Miškolce slavnostní střídání strážných. Při slavnostním zahájení festivalu byla na náměstí před městskou sportovní halou prezentována replika Svaté koruny a historické prapory. Festival slavnostně zahájila státní tajemnice MO Maďarska paní Dr. Ágnes VADAI a náměstek primátora města. V rámci slavnostního zahájení předvedly jednotky svá exhibiční vystoupení, která sklidila u obecenstva velký ohlas. Každé z vystoupení bylo něčím atraktivní a specifické, bylo provedeno s precizností a hrdostí na předváděné umění ovládat zbraň, nechyběly ani úsměvné pasáže, prvky téměř akrobatické a umělecké. Například voják naší čestné stráže v rámci exhibice předváděl prvky irského tance. Za vyslechnutí stál i následný společný koncert čtyř maďarských vojenských hudeb. Na večerní recepci oficiálně vyjádřili svůj obdiv čestným jednotkám i vojenským hudbám kromě jmenované paní státní tajemnice i velitel společných sil.

V sobotu 28.7. vystoupila v desetitisícovém městě Szerencs nedaleko Miškolce, čestná stráž AČR, čestná stráž Rakouska spolu s čestnou jednotkou USA (US Air Forces Honor Guard Drill Team z Washingtonu), která se k programu festivalu připojila pouze na tento den. Za vedení vojenské hudby po krátkém průvodu městem jednotky precizně předvedly své exhibice a získaly si srdce aplaudující celé čtvrtiny obyvatel městečka, což dokazují i přátelská a bezprostřední setkání po ukončení programu. Odpoledne pak uvedené tři jednotky předvedly opět střídání stráží v Miškolci, podobně jako v pátek.

V neděli dopoledne předvedla jednotka svou "show" na vrchu Avas v Miškolci a společně s ostatními účastníky nacvičili závěrečný ceremoniál, který se ve večerních hodinách odehrál opět před sportovní halou. Jednotky naposledy předvedly své exhibice a vojenské hudby svůj koncert. Festival pak oficiálně ukončil velitel posádky Budapešť brigádní generál Ferenc HORVÁTH. Na následné recepci ve foyer místní univerzity pak zástupci organizátorů opět vyjádřili svou spokojenost a poděkování účastníkům festivalu a také víru, že se za dva roky, kdy se bude konat další festivalový ročník, opět všichni setkají.

Za reprezentaci a předváděné výkony v takto náročném třídenním programu při více než čtyřicetistupňových teplotách na slunci, kdy rozpálený asfalt nedovolil stát na místě déle než 5 minut, patří uznání a poděkování nejen exhibiční jednotce 1.roty Čestné stráže AČR PV Praha, ale i pořadatelům, kteří se to účastníkům festivalu snažili v rámci možností ulehčit.

Autor: pplk. Pavel KÁCL, náčelník štábu PV Praha

Fotogalerie

Nahoru