Úvodní stránka > Konference velitelů posádek - Polsko 2011

Konference velitelů posádek - Polsko 2011

Ve dnech 20. až 24. září 2011 se v Polsku ve městech Varšava a Mragowo uskutečnila Konference velitelů posádek hlavních měst středoevropského regionu. Této významné události se zúčastnilo všech osm současných členů tzv. „Klubu velitelů posádek“ (Capital Commanders‘ Club) - Berlín, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, Lublaň, Praha, Varšava a Vídeň. Tématem letošní konference byla úloha posádkových velitelství v logistické podpoře vojenských útvarů a zařízení. Mimo prezentací na dané téma a plánování zahraničních aktivit mezi zeměmi byl zvolen také nový Doyenne (=vedoucí) klubu, kterým se stal velitel naší posádky Praha - plk. Pavel Kantor.

Společnými body Konference se staly každoroční výměnné pobyty vojáků profesionálů a sportovní události v rámci působnosti Klubu. Můžeme se tak například těšit na další ročník putovního poháru MILTROPA CUP - 2012, který se uskuteční po 7 letech v Praze, či soutěž orientačního běhu PATROLA, pořádaná Velitelstvím posádky Budapešť, ale i na další pracovní setkání a soutěže pořádané dalšími veliteli.

Během prvního dne návštěvy měli všichni účastníci konference možnost vychutnat si koncert vojenských orchestrů německé a polské Armády k 20. výročí jejich vzájemné spolupráce. Druhý den začal na varšavském hřbitově uctěním památky obětí leteckého neštěstí ve Smolensku, kde zahynul kromě prezidentského páru a dalších vrcholných představitelů Polska také tehdejší velitel Posádky Varšava generál Gilarski. Během nabitého programu se našel čas i na prohlídku-plavbu po Mazurských jezerech a také návštěvu Vlčího doupěte - Hitlerova vojenského sídla z 2. světové války.

Záštitu nad příštím setkáním velitelů posádek středoevropského regionu převzal nově ustanovený doyenne - velitel posádky Praha plk. Kantor, který hostiteli, ale i ostatním velitelům, přislíbil uskutečnit nejméně stejně přínosnou konferenci v příštím roce tj. v roce 2012 v Praze.


 

Autor textu: prap. Milan HOVĚZÁK

Nahoru