Úvodní stránka > Náčelníci generálního štábu vzpomínali na generála Tomáše SEDLÁČKA

Náčelníci generálního štábu vzpomínali na generála Tomáše SEDLÁČKA

 

V den výročí narození armádního generála Tomáše Sedláčka (8. ledna 2015) si připomněli jeho přátelé a kolegové – bývalí náčelníci Generálního štábu Armády České republiky společně s tím současným armádním generálem Petrem Pavlem.

„Generál Sedláček mne přijímal do armády,“ zavzpomínal v den jeho nedožitých 97. narozenin první náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Karel Pezl.

Místem, které vojákům bude už vždy připomínat osobnost generála Sedláčka, jsou pražské Dejvice. Právě zde u jeho pomníku v kasárnách Posádkového velitelství Praha uctili jeho památku armádní generál ve výslužbě Karel Pezl, generálplukovník ve výslužbě Jiří Nekvasil, armádní generálové v záloze Jiří Šedivý, Pavel Štefka, Vlastimil Picek a armádní generál Petr Pavel.

Iniciátorem společného setkání byl generál Pezl, kterého v roce 1946 přijímal do armády tehdy ještě podplukovník gšt. Tomáš Sedláček, člen přijímací komise Vojenské akademie v Hranicích. Generál Pezl působil v letech 1991 až 1993 ve funkci náčelníka Generálního štábu Československé armády a později Armády České republiky. Sám říká, že byly celkem tři důvody, které jej vedly k organizaci vzpomínkové akce:

„Za prvé, byla to příležitost vzdát hold a poctu generálu Sedláčkovi, který pro mne a doufám, že i pro ostatní, je živým svědomím českého vojáka. Tím druhým je dvacet pět let od vzniku České republiky v nových poměrech. Také armáda měla svoji zásluhu na tom, že se to povedlo. Ať ty výsledky hodnotíme jakkoliv a můžeme mít i připomínky.“

No a třetí: „Dnes jsme měli příležitost – všichni náčelníci Generálního štábu Armády České republiky – popřát tomu současnému na jeho cestě do NATO hodně zdaru a úspěchů a aby zůstal takový, jaký je. Myslím, že je to správná volba a že to bude mít těžké, o tom nikdo nepochybuje.“

Osobně také poděkoval veliteli Posádkového velitelství Praha plukovníku Milanu Virtovi, přímému spoluorganizátorovi této akce panu Lubomíru Adamusovi a všem příslušníkům velitelství za vytvoření podmínek k uskutečnění, slovy generála Pezla, unikátního setkání.

Bez nadsázky je generál Sedláček označován za legendu, i když by si asi nepřál, aby se o něm hovořilo jako o legendě,“ říkají vojáci, kteří jej osobně znali. S jeho odchodem v srpnu 2012 jako kdyby skončila jedna etapa naší historie. Generál Sedláček se stal pevnou součástí vojenských tradic AČR. „Armáda potřebuje svého ducha a generál Tomáš Sedláček je jejím vzorem,“ konstatuje generál Karel Pezl.

 

Text: Lubomír  Adamus

Foto: svob. Jiří  Táborský


 

Fotogalerie

Nahoru