Úvodní stránka > Oslavy založení útvaru

Oslavy založení útvaru

K této příležitosti napsal ve zkratce a výstižně novinář Pavel Šmidrkal následující:

Bodáky stříbrně naleštěné, na puškách za pochodu oživlých, to je Čestná stráž AČR při svém exhibičním vystoupení. Houština mosazných nástrojů, dechem hudebníků zvučně rozeznělá, to je Ústřední hudba AČŘ a Vojenská hudba Olomouc, dvě dcery PV Praha.

Začátkem dubna si PV Praha při slavnostním nástupu připomnělo své deváté narozeniny. Magické číslo. Devět měsíců zraje nový život, devátého května se po léta slavil konec druhé světové války, Devět a půl týdne je titul slavného filmu, ověnčeného Oscarem.

Velitel posádky, plukovník Pavel Kantor, muž s bodrým srdcem Moraváka, ocenil profesionalitu vojáků, kteří prokazují pocty hlavám států na půdě naší vlasti „ vznešenými obřady“ vybroušenými do všech detailů. Žel, musel připomenout i ztrátu jednoho příslušníka útvaru, armádního generála Tomáše Sedláčka, který loni odešel do nebeských polí věčného míru.

První zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, genmjr. Miroslav Žižka, příkladný voják tvarovaný službou u bojových jednotek, povýšil výkon vojáka v kamenném postavení čestné stráže, nad dvouhodinový běh lesem. Kdo nezkusil své tělo vypracovat v odlitek, byť jen na pár minut, těžko uvěří, kolik sil taková povinnost spotřebuje. Vydat tvář neslitovnému slunci, větru, dešti a mrazu. A při povelu k poctě zbraň splynout v jednoho muže.

Oslavy zahájil koncert žesťového kvintetu Brass Five ve Vojenském kostele Jana Nepomuckého. Vedle slavných filmových a muzikálových melodií zazněly v mistrovském podání úvodem i skladby starých mistrů, které vedou myšlenky k tomu, co stojí nad námi. Kaplan ve své řeči zčásti obrácené k uplynulým velikonočním svátkům, neopomněl zmínit i lidské vztahy. Náznakem vyzval k jejich vyladění. Umět vzít druhého za ruku a necítit se cizím ve vlastním těle, řekl.

Před polednem desítka bývalých příslušníků a spolupracovníků PV Praha převzala pamětní odznaky. Nezapomenout na jejich práci nebyla jen strohá slušnost, bylo to hrdé oznámení všem přítomným, že jména významných osob se z historické paměti útvaru nevytrácí.

Bojový prapor PV Praha byl dekorován Pamětní stuhou Společnosti Václava Morávka Kolín. Stuhu připevnili pánové Jiří Buřič a Pavel Pobříslo z Kolína.

Hlavní město žije s vojáky PV Praha v souladu oněch devět útlých let, naplněných každoročně stovkami ceremoniálů a zvyklo si přijímat jejich práci už jako samozřejmost. Málo vnímá její výjimečnost a tak trochu opomnělo své díky vojákům v den jejich narozenin složit.

Hlavní město žije s vojáky PV Praha v souladu oněch devět útlých let, naplněných každoročně stovkami ceremoniálů a zvyklo si přijímat jejich práci už jako samozřejmost. Málo vnímá její výjimečnost a tak trochu opomnělo své díky vojákům v den jejich narozenin složit.

Řád své služby městu a státu berou velmi vážně, s plným nasazením, s příslušnou hrdostí a nadmíru poctivě.

Nahoru