Úvodní stránka > Slavnostní vojenská přísaha

Slavnostní vojenská přísaha

Dne 28. 10. 2011, za přítomnosti prezidenta republiky Václava Klause, ministra obrany Alexandra Vondry, náčelníka Generálního štábu armádního generála Vlastimila Picka a dalších významných představitelů státu se takřka po třech letech na Hradčanském náměstí v Praze uskutečnila slavnostní vojenská přísaha.

Slavnostní přísahy, kterou z velké části organizovali příslušníci Posádkového velitelství Praha, se zúčastnilo téměř 500 nových vojáků AČR – 330 studentů prvního ročníku Univerzity obrany a 153 nových vojáků AČR, kteří absolvují základní výcvik ve vojenské akademii ve Vyškově.

Ministr obrany Alexandr Vondra ve svém projevu mimo jiné zdůraznil: „Armádu potřebujeme. Vojenská přísaha k vojsku a životu vojáka nerozlučně patří, je jedním z milníků a současně i základním kamenem každé vojenské kariéry. Dovolte mi připomenout, že vojenská přísaha je nejen aktem právním, ale také závazkem morálním. Neboť slovo vlast nesmí být, zvláště pro vojáka, prázdným pojmem, ale hodnotou, kterou je třeba ctít a bránit.“

Do tónů hymny České republiky burácely dělostřelecké salvy z pražského Petřína. Text vojenské přísahy vojáků armády České republiky z roku 1993 je stále platný.

„Já, voják ozbrojených sil, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností, slavnostně prohlašuji, že budu věrný České republice. Budu vojákem statečným a ukázněným a budu plnit ustanovení vojenských předpisů. Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně a připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení. Pro obranu vlasti jsem připraven nasadit i svůj život. Tak přísahám!“


 

Autor textu: Lubomír ADAMUS

Foro: Marie KŘÍŽOVÁ

Fotogalerie

Nahoru