Úvodní stránka > Uložení ostatků gen. Aloise ELIÁŠE a jeho manželky

Uložení ostatků gen. Aloise ELIÁŠE a jeho manželky

Na základě rozhodnutí  Úřadu vlády České republiky ze dne 19. dubna 2006 byl proveden dne 7. května 2006 ve 14.00 hodin v prostoru Čestného dvora Národního památníku v Praze na Vítkově smuteční akt uložení ostatků generála Aloise ELIÁŠE a jeho manželky Jaroslavy. Smuteční akt měla tu čest zabezpečit jednotka Čestné stráže Armády České republiky. PV Praha se významně podílelo na přípravě a organizaci ceremoniálu.

Ruský a francouzský legionář, ministerský předseda protektorátu Čechy a Morava a hrdina odboje generál Alois Eliáš byl zastřelen nacistickou popravčí četou dne 19. června 1942 za svoji odbojovou činnost na příkaz samotného protektora R. Heidricha. Urna s jeho pozůstatky byla uschována, po smrti jeho manželky, rodinou  Pasákových až do devadesátých let 20.století.

 

 

Smutečního aktu se zúčastnili mimo jiné předseda vlády pan Jiří Paroubek, ministr obrany pan Karel Kühnl, NGŠ AČR genpor. Pavel Štefka a další čestní hosté, osobně se také zúčastnil velitel posádky Praha plk. Ing. Jan Černík.

 

 

 

 

Nahoru