Od večerníčků po sprint na xylofonu. Nové výchovné koncerty vojenských hudebníků slaví úspěch

1kopie.jpg
  • 13.4.2023
  • kapitánka Bc. Marcela Němcová, Dis.

Už několik let vojenští hudebníci Ústřední hudby AČR a Vojenské hudby Olomouc připravují pro děti z mateřských a základních škol výchovné koncerty. Kdysi pro většinu populace nezáživný program má dnes v podání armády zcela jinou, interaktivní podobu.

 

Výchovné koncerty včera: Sál plný znuděných školáků a na pódiu orchestr, který se marně snaží přehrát řev dětí. Výchovné koncerty pod taktovkou vojáků dnes: Líbivé tóny, smích a nadšený potlesk. Před pěti lety přišla olomoucká vojenská hudba s novou koncepcí tohoto vzdělávacího programu a úspěch se dostavil okamžitě.

 

„Chtěli jsme nejen děti, ale i učitele zaujmout, a proto jsme vsadili na vzájemnou interakci hudebníků a publika. Vybíráme zajímavé melodie, doplňujeme je poutavým vyprávěním a ukázkami a děti tak snadněji přimějeme ke spolupráci a komunikaci s námi,“ vysvětluje nadporučík Tomáš Hruška z Vojenské hudby Olomouc.

 

Počítejte údery!

 

Aby upoutali pozornost dětí, spojují vojáci interpretaci hudby ještě s jiným úkolem: „U skladby Vzpomínka na cirkus Renz, kde hraje sólo na xylofon nadpraporčík Ladislav Hrdlička, dostaly děti za úkol spočítat, kolikrát uhodí paličkami do kláves,“ vysvětluje kapitánka Marcela Němcová z Posádkového velitelství Praha, pod které obě hudby patří. Na xylofon bylo ze všech koutů sálu dobře vidět, ale kmitání hudebníkových rukou bylo tak rychlé, že děti počet úderů jen odhadovaly. Tři sta? Pět tisíc? Správný počet byl 742 a sólista byl odměněn aplausem nejen za perfektní výkon, ale i za to, že děti ze ZŠ Hostomice pod Brdy nadchl.

 

Podobnou reakci vzbudil i bez nadsázky olympijský výkon nadporučíka Jana Novotného na pikolu. Tříminutovou polku s názvem Kanárek zvládl bez jediného nadechnutí! „Uvedli jsme ho jako Avengera se superschopností a vyzvali děti, ať hlídají, zda vydrží zahrát skladbu bez mezi nádechu. Školáci ho nadšeně pozorovali a potvrdili, že máme v řadách pražského orchestru opravdu super hrdinu,“ říká s úsměvem major Josef Kučera, dirigent a moderátor celého koncertu.

 

Každé publikum samozřejmě vyžaduje jiný přístup a skladbu programu. Děti z mateřských školek upoutají melodie z večerníčků, starší už udrží pozornost u složitějších skladeb a představení jednotlivých hudebních nástrojů vojenských dechových orchestrů. „I v tomto případě se ale snažíme o poutavou formu. Konkrétní nástroj vždy hudebník představí, popíše zajímavosti a následně na něj zahraje sólo, aby vynikl zvuk a děti si lépe uvědomily rozdíly mezi jednotlivými instrumenty,“ popisuje Němcová.

 

Dětské výchovné koncerty vojenští hudebníci plánují vždy na zimní měsíce a zpravidla na začátek roku, kdy ještě není tolik protokolárních aktů, které jsou jejich hlavní náplní. Koncerty se konají třikrát až čtyřikrát do týdne v okolí Olomouce a také v Praze, trvají zhruba hodinu a jsou určeny pro 30 až 150 dětí ze základních i mateřských škol. „Snažíme se každý rok jednotlivé školy a školky měnit, abychom se představili co nejširší veřejnosti,“ uzavírá nadporučík Hruška s tím, že tyto programy budou pokračovat i v dalších letech.

Fotogalerie