Úvodní stránka > 5. června 2008 - Kadeti West Point zavítali do České republiky

5. června 2008 - Kadeti West Point zavítali do České republiky

Během studijní cesty po evropských státech navštívila skupina 15 kadetů americké Vojenské akademie ve West Point s doprovodem Ministerstvo obrany ČR a Posádkové velitelství Praha.

S bezpečnostní strategií České republiky, úkoly Ministerstva obrany a Armády České republiky kadety seznámil Libor Boleslav ze sekce obranné politiky a strategie MO. Prezentace pokračovala diskuzí, při které se kadeti zejména zajímali o postoj české veřejnosti k profesionalizaci AČR, k účasti českých vojáků v zahraničních misích a k připravované výstavbě americké radarové stanice protiraketové obrany na českém území.

Kadetka Ashley Kerr, která je posluchačkou civilní Univerzity Wisconsin a je zařazena pro službu v prozemním vojsku, k programu studijní cesty řekla: "Akademie West Point nám umožňuje navštěvovat státy, se kterými nás spojuje usilí o mír a demokracii ve světě. Během cesty se také rozšířují naše poznatky o kultuře spojenců."

Na posádkovém velitelství v Čínské ulicici v Praze-Dejvicích studenty osobně uvítal velitel posádky Praha plukovník Jan Černík, který představil vrchního praporčíka Posádkového velitelství Praha praporčíka Milana Magerčiaka a poté nadporučík Karel Kortánek vystoupil před studenty a formou prezentace vysvětlil organizaci a úkoly PV Praha.

Studenti americké Vojenské akademie ve West Point si prohlédli Síň tradic PV Praha a na závěr vystoupila jednotka Čestné stráže, která pod velením praporčíka Petra Kotena předvedla exhibiční vystoupení.

Studenti a kurzisté americké Vojenské akademie ve West Point navštěvují již po několik let v červnu některé nové členské státy Severoatlantické aliance. Do České republiky přicestovali z Polska a pokračují návštěvou Maďarska. V České republice jejich pobyt zajištuje Velyslanectví Spojených států amerických a mezinárodní organizace International Study Programs.

 

Foto: Miroslav Šindelář a Posádkové velitelství Praha

Autoři: nadporučík Karel Kortánek a Oldřich Holeček

Fotogalerie

Nahoru