Úvodní stránka > Aktuality > Na koncertě Ústřední hudby AČR zazní díla českého krále pochodů

Na koncertě Ústřední hudby AČR zazní díla českého krále pochodů

1.3.2016 • Letošní 100. výročí úmrtí hudebního skladatele, kapelníka a dirigenta vojenských hudeb Julia Fučíka připomene koncert Ústřední hudby Armády ČR.

Fučík patří celosvětově k jedněm z nejhranějších autorů v oblasti koncertní dechové hudby a Ústřední hudba Armády ČR zařazuje jeho díla do programu svých koncertů pravidelně. „Julius Fučík byl na pražské konzervatoři žákem Antonína Dvořáka, což je z tvorby patrné. Jeho hudba se vyznačuje harmonickou a melodickou bohatostí, která i pro dnešního posluchače působí velmi atraktivně,“ říká dirigent Ústřední hudby AČR podplukovník Jaroslav Šíp.

Ač zemřel mlád, v pouhých 44 letech, napsal Fučík přes tři sta skladeb. Na koncertu armádního orchestru zazní ty nejznámější, včetně pochodu Gigantic. „Skladby byly vybrány s ohledem na technickou a kompoziční náročnost a vyjadřují průřez jeho tvorby. Každý si v programu najde něco svého – od pochodu přes valčík, předehru, až po Concertino pro fagot, což je nástroj, který sám autor studoval,“ připomíná Jaroslav Šíp.

Julius Fučík se narodil v roce 1872 v Praze ve velmi chudých poměrech. Po absolutoriu na pražské konzervatoři nastoupil vojenskou službu. Jako hudebník a kapelník sloužil v rakouské Kremži, Sarajevu, Terezíně či Budapešti. Nejen v důstojnických kruzích byl Fučík velmi oblíbený. Podplukovník Jaroslav Šíp k tomu říká: „Často mi dirigenti v rozhovorech říkají s uznáním, že my Češi máme být právem hrdí na to, že takového skladatele máme. Mně osobně se líbí přirovnání, že Julius Fučík je králem pochodů a vzhledem k tomu, že pracuji se špičkovým dechovým orchestrem, je pro nás ctí tyto pochody a další skladby virtuózně předvést publiku.“

 

 

Autor: kapitánka Eva Cajthamlová, Posádkové velitelství Praha

Fotogalerie

Nahoru