Úvodní stránka > Aktuality > Tomáš Sedláček byl voják tělem i duší a člověk mimořádných vojenských kvalit

Tomáš Sedláček byl voják tělem i duší a člověk mimořádných vojenských kvalit

5.1.2018 • Bývalí náčelníci Generálního štábu Armády České republiky i současný armádní generál Josef Bečvář si v pátek 5. ledna v areálu Posádkového velitelství Praha připomněli výročí narození armádního generála Tomáše Sedláčka. Osobnost, jejíž osudy jsou nerozlučně spojeny s osudy našeho státu i armády, by se v pondělí 8. ledna dožila sta let.

Poklonit se přišel současný náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář

Poklonit se přišel současný náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář

Místem, které vojákům bude už vždy připomínat osobnost generála Sedláčka, jsou pražské Dejvice. Právě zde u jeho pomníku v kasárnách Posádkového velitelství uctili jeho památku armádní generál ve výslužbě Karel Pezl, generálporučík ve výslužbě Jiří Nekvasil, armádní generálové v záloze Jiří Šedivý, Pavel Štefka, Vlastimil Picek a armádní generál Josef Bečvář.
„Jsem rád, že jste si udělali čas a přišli na Posádkové velitelství Praha na pietní akt. Dovolte mi jakousi symbolikou připomenout, že nedožitých sto let našeho patrona armádního generála Tomáše Sedláčka je spojeno i s letošním rokem. V říjnu totiž budeme slavit sto let od založení samostatného československého státu,“ řekl při zahájení plukovník gšt. Milan Virt.

Hrdina z druhé světové války

Současný náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář vyzdvihl hlavně hrdinství Tomáše Sedláčka. „Při vyslovení jeho jména se mi vybaví jeho hrdinství, které prokázal v průběhu druhé světové války, kdy bojoval jak ve Francii, tak ve Velké Británii a nakonec i v tehdejším Sovětském svazu. Prokázal, že byl vojákem tělem i duší,“ sdělil armádní generál Josef Bečvář.

Dodal, že za službu vlasti se mu stát prokázal tím, ho v padesátých letech za jeho hrdinství zavřel. „Minulé období určitě nebylo jednoduché pro něj, ani pro jeho rodinu, ale on přesto obstál, a proto si myslím, že takové vojáky Česká republika stále potřebuje,“ konstatoval generál Bečvář.

Generál Karel Pezl znal Tomáše Sedláčka od roku 1946. V té době totiž nastoupil do Vojenské akademie v Hranicích, kde ho tehdejší major Sedláček přijímal do řad absolventů. „Přijímal mě jako mladého maturanta. Generál Sedláček byl člověk mimořádných osobních a vojenských kvalit. Prošel obdobím tohoto státu v různých etapách a vždy se s tím čestně vyrovnal. Myslím si, že je vzorem nejen pro lidi, kteří se dnes zúčastnili pietního aktu,“ dodal Karel Pezl s tím, že zasluhuje úctu.

Autor: Lucie Růžková

Fotogalerie

Nahoru