Z veslaře vojákem Čestné stráže AČR

David Jirka po získání prvního místa v Pražských primátorkách v roce 2015.
  • 12.8.2020
  • nrtm. Patricie Domanská

Nečekám pochvalu, jsem šťastný mezi svými spolubojovníky, dál hrdě reprezentuji.

Veslař David Jirka, stříbrný medailista z olympiády 2004 v Athénách a z mistrovství světa 2003 v Miláně, ukončil svou aktivní sportovní kariéru v ASC Dukla. V roce 2017 se stal členem jiného týmu – Čestné stráže AČR.

David Jirka odstartoval svou vojenskou kariéru základní službou v roce 2001 v pražské Dukle, kde následně působil jako profesionální sportovec-civilista. Možnost navléci si uniformu se před ním otevřela v roce 2005 hned poté, kdy na olympijských hrách v Aténách v roce 2004 získal stříbrnou medaili ve veslování v párové čtyřce. „V týmu Dukly si každým člověk musel své místo zasloužit, zejména dosaženými sportovními úspěchy. Také délka pracovního kontraktu byla závislá hlavně na schopnosti tvrdého tréningu, který trval 5 až 6 hodin denně,“ vzpomíná David Jirka. Zúčastnil se i další olympiády v Pekingu (2008) a kvalifikoval se na mistrovství světa ve veslování v roce 2009.

Po mnoha úspěších na mezinárodních kolbištích mu vedení ASC Dukla nabídlo místo trenéra mládeže do 23 let. „Trenérem může po většinou být pouze civilní osoba, takže mé rozhodnutí přijmout nabídku stát se trenérem, a tím pádem „svléknout“ vojenskou uniformu, bylo obtížené. Chtěl jsem ale dál sloužit v armádě.“ Neváhal tedy využít nabídky Posádkového velitelství Praha a od roku 2017 slouží u Čestné stráže AČR na pozici staršího střelce – desátníka.

A fakta:

  • Přezdívka: Olí

  • Hlavní disciplína: párová čtyřka

  • První oddíl: VK Vajgar Jindřichův Hradec

  • Největší úspěchy: ASC Dukla Praha

Tři měsíce tvrdého výcviku

Podplukovník Miroslav Leška, velitel praporu Čestné stráže AČR, si dobře vzpomíná na Jirkovy začátky: „Z počátku bylo jeho hlavním úkolem naučit se vše potřebné, co musí každý voják čestné stráže ovládat při zabezpečení protokolárních aktů. Tři měsíce intenzivního a tvrdého výcviku, kterým si projde každý příslušník, ho připravily na vzornou reprezentaci na veřejnosti a zároveň ho ztotožnily s vojenským chováním a vystupováním. Pro Davida Jirku představovaly tyto tři měsíce vysokou psychickou zátěž a změnu ve všech ohledech.“ Desátník Jirka k tomu dodává: „Byl jsem zvyklý na stres i napětí před závody, ale tam to člověk během fyzické zátěže ze sebe dostane. U Čestné stráže jsem musel hodně přizpůsobit a naučit se stres potlačovat ještě více.“

Jednotky Čestné stráž AČR zabezpečují protokolární aktivity na území celé ČR i v zahraničí, také slavnostní uvítání státních zahraničních delegací, slavnostní vojenské nástupy i líbivá exhibiční vystoupení, a tak reprezentují Armádu ČR na veřejnosti. David Jirka dále vysvětluje: „Vlastně reprezentuji naši zemi nadále, už ne v kombinéze, ale v reprezentační uniformě. V mé bývalé i současné službě je zapotřebí velká míra sebedisciplíny, trpělivosti, přesnosti, vzájemného respektu, ale i relaxace.“

Návrat mezi olympioniky

David Jirka svou vyrovnanou povahou a skromným chováním šíří pozitivní atmosféru i mezi svými spolubojovníky v četě. Nyní začíná stále intenzivněji trénovat na single skifu a rád by se opět aktivně zapojil do vrcholového sportu. „V září letošního roku bych se rád zúčastnil Pražských primátorek. Pokud uspěji, tak se v roce 2021 pokusím zajet tzv. kontrolní závody s co nejlepším výsledkem. Až tady se mi mohou opět otevřít šance pro nominaci na olympiádu a návrat do olympijské rodiny,“ uzavírá s širokým úsměvem své vyprávění desátník David Jirka, olympionik, čestňák a prý obyčejný kluk z Jindřicháče.

Text: mjr. Eva Cajthamlová, foto: des. Jiří Londa, archiv des. Davida Jirky

Fotogalerie