Úvodní stránka > DrillFest.army.cz 2012 - Exhibiční vystoupení jednotek čestných stráží středoevropského regionu na Václavském náměstí

DrillFest.army.cz 2012 - Exhibiční vystoupení jednotek čestných stráží středoevropského regionu na Václavském náměstí

Ve středu 27. června 2012 se v době od 14:00 do 17:00 hodin uskutečnilo na Václavském náměstí při příležitosti Dne ozbrojených sil ČR exhibiční vystoupení jednotek Čestných stráží středoevropského regionu pod názvem DrillFest.army.cz.

Organizátorem akce bylo Posádkové velitelství Praha s Agenturou CI-5 za laskavé podpory Městské části Prahy 1. Záštitu nad exhibičním vystoupením převzal místopředseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka s primátorem hlavního města Prahy MUDr. Bohuslavem Svobodou.

DrillFest.army.cz slavnostně zahájil místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka společně s velitelem posádky Praha plukovníkem Pavlem Kantorem a zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR - Ředitelem Stálého operačního centra Ministerstva obrany generálmajorem Alešem Opatou. Letošní ročník byl v mnohém vyjímečný. Exhibiční umění předvedly jednotky Čestných stráží z Polska, Spolkové republiky Německo, Rakouska, Slovenské republiky, Maďarska, Slovinska a České republiky, což představovalo doposud nejrozsáhlejší účast v historii konání exhibičních vystoupení.

Téměř tříhodinový program ukázek nejrůznějších cviků se zbraněmi na místě i za pochodu, v nichž se prolínala precizní pořadovost s lehkostí a elegancí a mistrovským zvládnutím sladěnosti při každém pohybu sklidil bouřlivý potlesk téměř dvoutisícového obecenstva v samotném srdci Prahy na Václavském náměstí.

Rozhodně nezapomenutelné bylo pro všechny přítomné diváky závěrečné vystoupení velké praporní exhibice Čestné stráže Armády ČR pod vedením velitele praporu podplukovníka Jána Kotvase a poručíka Michala Frčky spolu s Ústřední hudbou Armády ČR v čele s vrchním dirigentem majorem Patrikem Spinkem. Ukázka v této sestavě o celkovém počtu 88 vojáků a hudebníků měla svou premiéru. Vojáci si připravili vlastní choreografii, hudební doprovod navrhli velitel hudby - hlavní dirigent podplukovník Jaroslav Šíp a vrchní dirigent major Patrik Spinek. Podplukovníka Jaroslava Šípa jsme měli možnost vidět v rámci showprogramu Ústřední hudby Armády ČR, se kterým její vojenští profesionálové slaví obrovský úspěch, jak doma, tak i v zahraničí.


 

Autor textu: mjr. Mgr. Ivana PAVLOVÁ

Foto: OKP MO

Fotogalerie

Nahoru