Úvodní stránka > PŘEHLÍDKA 2008

PŘEHLÍDKA 2008

V úterý 28. října 2008 ve 13.00 hodin v Evropské ulici v Praze 6 se u příležitosti 90. výročí vzniku samostatného československého státu uskutečnila přehlídka jednotek Armády České republiky, Hradní stráže, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Městské policie hlavního města Prahy a Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Přehlídky, která byla největším vystoupením ozbrojených složek od roku 1985, se zúčastnilo na 2100 osob a 200 kusů pozemní techniky, 13 letadel a 7 vrtulníků. Navíc až 300 vojáků, občanských zaměstnanců, policistů a zdravotníků, kteří měli přehlídku organizačně na starost. 
Při zahajovacím ceremoniálu velitel přehlídky genmjr. Jiří HALAŠKA předal hlášení o připravenosti nastoupených jednotek náčelníkovi GŠ AČR genpor. Vlastimilu PICKOVI, který následně provedl přehlídku nastoupených jednotek v otevřeném vozidle. 
Před hlavní tribunou u hotelu Diplomat pak náčelník GŠ AČR převzal hlášení velitele posádky Praha plk. Pavla KANTORA. Přehlídka 2008 byla oficiálně zahájena ve 13.00 hodin hlášením náčelníka GŠ AČR prezidentu republiky. Po předání hlášení spolu s ministryní obrany Vlastou PARKANOVOU doprovázeli prezidenta republiky při přehlídce nastoupených jednotek Čestné stráže AČR a Hradní stráže. Za zvuku státní hymny pak naše salvová děla vypálila z objektu Generála Píky 21 čestných salv.

Přehlídka 2008 navázala podle slov prezidenta republiky Václava Klause na tradici prvorepublikových přehlídek a v žádném případě neznamená pokračování manifestace síly, jak jsme ji znali z nedávné doby. Prezident republiky v projevu hodnotil roli současné malé moderní armády, která plní nelehké úkoly v zahraničí, ale je především připravena pomoci obyvatelům naší země ve spolupráci s dalšími záchrannými jednotkami jako tomu bylo v roce 2002 při povodních. "Armáda České republiky naplňuje naše spojenecké závazky, jejichž cílem je dosáhnout skutečných záruk naší dnešní svobodné politické existence. V tom hraje naše armáda úlohu nezastupitelnou," uvedl Václav Klaus.
Poté, na povel NGŠ AČR a velitele přehlídky, už před tribunami čestných hostů, mezi nimiž nechyběli nejvyšší státní představitelé, generalita české armády, velvyslanci, zahraniční přidělenci obrany a vojenští a letečtí přidělenci, defilovaly jednotky útvarů a zařízení Armády České republiky. 
V čele přehlídky se prezentovali - velitel přehlídky, státní vlajka, bojový prapor GŠ AČR, historické prapory, jednotky Čestné stráže AČR a Hradní stráže, státní vlajky zemí EU a NATO.

Dále pak pěší jednotky AČR - 4. brigáda rychlého nasazení, 102. průzkumný prapor, 7. mechanizovaná brigáda, 31. brigáda chemické, biologické a radiační ochrany, 13. dělostřelecká brigáda, 14. brigáda logistiky, 25. protiletadlová raketová brigáda, 101. spojovací prapor, jednotky sil podpory a výcviku, aktivní zálohy, Univerzita obrany, Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola MO. Proud uzavřela Vojenská hudba Tábor.Nato pak navázaly pěší složky IZS.

Po pěších jednotkách defilovala pozemní technika AČR. Ta byla prezentována průjezdem v pořadí - 601. skupina speciálních sil, Společné síly, Síly podpory a výcviku a Vojenská policie. Těžká pásová technika použila speciální chrániče, aby nedošlo k vážnému poškození vozovky. V proudech projíždějící techniky bylo možno vidět například: terénní vozidla a nákladní automobily v různých modifikacích (lehké obrněné vozidlo Dingo-2, Land Rover-110 Defender, Land Rover-110 Cowboy, T-810V, T-815), těžká a lehká obrněná vozidla (T-72, BVP-2), raketomety, houfnice (raketomet 122 RM, samohybný minomet 120 ShM Pram, samohybná kanónová houfnice ShKH 152), odpalovací zařízení Carl Gustav, pasivní sledovací systém VĚRA, průzkumný komplet SNĚŽKA, vojenskou přepravní a kontejnerovou techniku, ženijní a vyprošťovací techniku. Poté svou techniku prezentoval IZS.

Závěr Přehlídky 2008 patřil dynamické ukázce zásahu, ve kterém se potvrdila souhra jednotlivých prvků Integrovaného záchranného systému a AČR. Zasahovala při ní osádka vrtulníku W-3A Sokol z 24. základny dopravního letectva a byl to také jediný vrtulník, který se navzdory nepříznivému počasí mohl divákům představit z letecké techniky vzdušných sil české armády. Právě nevlídné sychravé počasí způsobilo, že nemohly vzlétnout všechny plánované letouny a nad diváky kdesi v mlze zaburácely jen motory letounů JAS-39 Gripen z čáslavské základny. 
V rámci Přehlídky 2008 pak byla na volném prostranství kolem Vítězného náměstí prezentována technika AČR a IZS formou statické ukázky. 
Přehlídka byla výsledkem téměř roční spolupráce všech zúčastněných složek. Od počátku na přípravě pracovala společná organizační komise, ve které byli zástupci armády, policie, hasičů, zdravotníků, městské policie hl. m. a zástupci městské části Praha 6 a Magistrátu hlavního města Prahy. Konečná tvář přehlídky byla v základu postavena na tradici vojenských přehlídek za 1. republiky a upravena podle současných platných protokolárních a ceremoniálních pravidel prezentace armády na veřejnosti. „Režie“ přehlídky byla vložena do rukou zástupce NGŠ AČR - náčelníka štábu brigádního generála Josefa BEČVÁŘE, který se stal předsedou organizační komise, Posádkového velitelství Praha a Velitelství Společných sil v Olomouci. Všechny porady komise připravovala přípravná skupina PV Praha, kde se také porady odehrávaly. Přípravný tým postupně čítal téměř 300 osob.

 

Autor: Mjr. Jana Zechmeisterová 

Fotogalerie

Nahoru