Úvodní stránka > V Praze se blyštěly pušky čestných stráží středoevropského regionu

V Praze se blyštěly pušky čestných stráží středoevropského regionu

         Na pražském Staroměstském náměstí se ve středu 24. června uskutečnil při příležitosti Dne ozbrojených sil Drillfest army.cz neboli Mezinárodní přehlídka exhibičních vystoupení jednotek čestných stráží středoevropského regionu a Ústřední hudby Armády České republiky. Organizátorem této každoroční akce je Posádkové velitelství Praha ve spolupráci s agenturou Ci-5.

         Jednotky, bez nichž se neobejde žádný oficiální ceremoniál, se v Praze sešly už podeváté. Vojáci šesti zemí – Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a samozřejmě České republiky předvedli divákům v centru Prahy exhibiční vystoupení, která většinou vymýšlejí a nacvičují v době, kdy neplní své povinnosti spočívající v zajišťování protokolárních akcí. Pořadové cviky se zbraní i bez ní, které diváci zhlédli, většinou neprovádějí při oficiálních příležitostech. Každá jednotka detaily svého vystoupení do poslední chvíle tají. Maďarští vojáci například letos svou část vystoupení nechtěli předvést ani na dopolední generálce.

         Mezinárodní přehlídka se konala pod záštitou prvního místopředsedy Senátu Přemysla SOBOTKY, poslance Bohuslava CHALUPY a radního hlavního města Prahy Libora HADRAVY. Za ministerstvo obrany se exhibičního vystoupení zúčastnili náměstek ministra obrany Tomáš KUCHTA a první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Jiří BALOUN.

         „Byl bych velmi rád, kdyby naše armáda, ale i ostatní zúčastnění vojáci, předvedli vynikající výkony, jak je u nich zvykem, a potěšili tak všechny, kteří budou dnešnímu programu přihlížet,“ uvedl v krátkém úvodním vystoupení Přemysl SOBOTKA.

         Velitel Posádkového velitelství Praha plukovník gšt. Milan VIRT připomněl, že mezinárodní přehlídka exhibičních vystoupení vznikla z popudu velitelů posádek hlavních měst středoevropského regionu a že do budoucna se rýsují možnosti rozšířit účast o další státy Evropy.

          Velký potlesk sklidilo úvodní vystoupení Ústřední hudby Armády České republiky. Tomuto největšímu vojenskému hudebnímu tělesu patřil i předěl mezi jednotlivými exhibičními vystoupeními a závěrečné defilé, do kterého se zapojilo osmdesát osob z praporu čestné stráže a Ústřední hudby AČR.

 

Text: Lubomír  Adamus

Foto: Miroslav  Šindelář

Fotogalerie

Nahoru