Úvodní stránka > Václavským náměstím zněly salvy z přehlídkových pušek

Václavským náměstím zněly salvy z přehlídkových pušek

V dolní části Václavského náměstí se ve čtvrtek 26. června 2014 konala u příležitosti Dne ozbrojených sil ČR mezinárodní přehlídka exhibičních vystoupení jednotek Čestných sráží středoevropského regionu.

Prezentace na veřejnosti s názvem DRILLFEST ARMY CZ. 2014 jsme se jako hlavní organizátoři zhostili již po sedmé. I tentokrát nad touto akci převzali svoji ZÁŠTITU místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka a spolu s ním primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček a starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

Exhibiční vystoupení zhlédli také náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, první zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Miroslav Žižka a další hosté.

Přemysl Sobotka ve svém úvodním projevu vyzdvihl mezinárodní váhu vystoupení těchto jednotek a generál Žižka ocenil celoroční práci mužů a žen, kteří jsou nedílnou součástí oficiálních ceremoniálu.

„Každá armáda je součástí státu a svoji významnou roli v ní hrají čestné jednotky. Jsem rád, že se organizátorům podařilo zajistit tak velkolepou účast, že se touto vynikající akcí prezentují armády střední Evropy,“ uvedl místopředseda senátu Přemysl Sobotka.

„Armáda České republiky je menší a menší, ale i přesto v armádní struktuře má čestné místo pražská posádka a prapor čestné stráže. Jednotky čestné stráže nemají jednoduchý život, protože jsou to zpravidla jednotky, které dlouhou dobu stojí na nejrůznějších vzpomínkových akcích a jsou vidět jenom jejich pestrá označení, naleštěné zbraně… Dnes máme možnost zhlédnout velmi zajímavá a jedinečná vystoupení jednotek šesti států. Jednotek armád našich přátel, které se této akce účastní,“ řekl generál Žižka divákům, kteří obsadili spodní část Václaváku.

V letošním roce své umění předvedli vojáci z šesti zemí, a to z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a České republiky.

Velký potlesk sklidila hned v úvodu Ústřední hudba Armády České republiky, jejímž velitelem a hlavním dirigentem je podplukovník Jaroslav Šíp. Hudebníci tohoto největšího vojenského profesionálního tělesa, které na Václavské náměstí přivedl zástupce velitele major Patrik Spinek, se představil při společném exhibičním vystoupení s jednotkou Čestné stráže Armády České republiky. V tuto dobu bylo na ploše Václavského náměstí společně přes osmdesát účinkujících.

„V předchozích letech se mezinárodní přehlídka exhibičních vystoupení konala na Staroměstském náměstí. Letos jsme díky pochopení Městské části Praha1, už potřetí v dolní části Václavského náměstí a účastní se ji opět naši partneři ze států středoevropského regionu. Musím uvést, že zde vojáci předvádějí kromě běžných cviků, které provázejí jejich kariéru, také například nestandardní cviky s puškou či další cviky se zbraněmi na místě i za pochodu,“ uvedl na dotaz vojenského novináře Lubomír Adamus zaměstnanec Posádkového velitelství Praha a jeden z organizátorů DRILLFESTU.

Fotogalerie

Nahoru