Úvodní stránka > Závod družstev čestných stráží - PATROLA

Závod družstev čestných stráží - PATROLA

Ve dnech 2. – 4. září 2009 se na Logistické výcvikové základně Posádkového velitelství Budapešť uskutečnila soutěž družstev čestných stráží z posádek Berlín, Budapešť, Bukurešť, Praha a Varšava ve vojensko-praktických dovednostech.

Družstva měla za úkol se přesunout neznámým terénem na vzdálenost cca 15 km pouze za pomoci mapy a vojenského kompasu. Na trase pak na kontrolních bodech plnila jednotlivé úkoly.

Po kilometru ostrého běhu první disciplína, střelba ze samopalu AK-47 na 100m, vleže, každý pouze 3 náboje. Náš tým potvrdil tradici nejlepších střelců a skočil, jako každoročně, opět nejlepší. Navíc byl rtn. M. Ř. vyhlášen nejlepším střelcem celé soutěže.

Další přesunu v terénu, osm kilometrů v nohách, hází se ručním granátem na cíl 3x10m na vzdálenost 35 metrů. Každý má tři hody, granát za granátem. Polovina závodu, na výkonech je již znát únava. Přestávku někteří využívají na rychlé občerstvení a rychle dál.

Dva kilometry v poklusu - střelba ze vzduchové pušky na biatlonový terč ve vzdálenosti 7,5 metru. Střílí rtn. N. a rtn. M. Odstříleno, rychle sbalit a běží se dál. Další stanoviště, překonání zátarasu z ostnatého drátu. Vojáci musí na kolena, zalehnout a vzhůru (tedy spíše dolů) a kupředu.

Dalších 5 kilometrů běhu a poslední střelecká disciplína, střelba na stojící figuru - ve stoje, na 50m, opět AK-47 a jen jeden náboj – ruce už se trochu třesou, projevuje se únava. Zmobilizovat síly a rychle přesun na poslední kontrolní bod.

Patnáct kilometrů v nohou, posledních 100 metrů. Úkol, transport zraněného na nosítkách. Rychle naložit vojáka, nosítka na ramena a zmobilizovat poslední síly.

Cíl……. Radost. Únava. Źízeň. Čekání na výsledný čas. Jsme druzí? Výborně, ne jsme třetí, o 5 vteřin, sakra to naštve. Ne je to dobrý, jsme dobří…

V konkurenci jednotlivých posádkových velitelství a družstev maďarských ozbrojených sil tedy obsadilo družstvo Posádkového velitelství Praha 3. místo. Tato soutěž probíhá v rámci vzájemné spolupráce posádek hlavních měst středoevropského regionu a Posádkové velitelství Praha se zde účastnilo již po páté.

Slova velitele družstva Posádkového velitelství Praha por.V: „Do týmu byli vybráni všestranní a výkonově vyrovnaní vojáci, tým nepodcenil přípravu a tomu odpovídá i výsledek. v poslední fázi závodu byl cítit úbytek sil, ale oceňuji soudržnost a vyrovnanost týmu. Ukázalo se, že je to také trochu o štěstí. Těch 5 sekund, které nás dělilo od 2. místa nás ve výsledku hodně mrzelo.“

A na závěr představení týmu Posádkového velitelství Praha. Vedoucí výpravy pplk. J. K., velitel patroly por. P. V.. Členové týmu: ppor. T. Š., rtn. M. N., rtn M. P., rtn. Z. F., rtn. R. M.., rtn. M. Ř., por. D., prap. M.. Na závěr nepostradatelný člen výpravy, týmový fotograf a především jediný člen výpravy, který rozuměl maďarsky o.z. J. S.

Fotogalerie

Nahoru