Home page > Aktuality > Čestné stráže sedmi evropských zemí se předvedly na Mlýnské kolonádě a Hradčanském náměstí

Čestné stráže sedmi evropských zemí se předvedly na Mlýnské kolonádě a Hradčanském náměstí

Začátkem června se u příležitosti Dne ozbrojených sil ČR konala mezinárodní přehlídka exhibičních vystoupení středoevropského regionu Drillfest 2022. Hlavním organizátorem této akce bylo Posádkové velitelství v Praze a záštitu nad konáním této přehlídky převzal stejně jako v předchozích letech první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jaromír Zůna.

 

„Jsem velmi pyšný na to, že po dvouleté covidové pauze tu můžeme přivítat zahraniční vojenské jednotky,“ řekl ve svém úvodním projevu velitel Posádkového velitelství Praha plukovník Radek Šíba a vyzdvihl skutečnost, že sestava exhibičních jednotek je stejně prestižní jako na obtížných vojenských dovednostních soutěžích a sportovních turnajích.  

 

V letošním roce předvedli své umění vojáci ze sedmi zemí, a to z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska a České republiky.

 

V Karlových Varech na Mlýnské kolonádě zahájila 14. ročník festivalu primátorka Andrea Pfeffer Ferklová: „Jsem ráda, že se organizátorům podařilo zajistit tak velkou účast a že se touto akcí mohou armády střední Evropy prezentovat právě u nás, v Karlových Varech.“ 

 

Druhou část festivalového programu na Hradčanském náměstí v Praze zhlédli brigádní generálka Lenka Šmerdová, poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR pro oblast doplňování personálu a brigádní generál Miroslav Murček, náčelník Vojenské policie.

 

Členové Čestné stráže AČR umí nejen díky svým naleštěným botám, parádním uniformám a zbraním dodat akcím slavnostní ráz, nejčastěji při nejrůznějších pietních aktech nebo slavnostních ceremoniálech. Součástí jejich celoroční práce jsou také exhibiční vystoupení. „Naše puška váží přibližně pět kilogramů a cvičit s ní je náročné. Pokud se exhibici chcete věnovat opravdu na sto procent, musíte tomu věnovat celá dopoledne i odpoledne několik měsíců,“ uvedl praporčík Otakar Málek, velitel exhibičního družstva.

 

Zasloužený potlesk sklidily na festivalu nejen jednotky čestných stráží, ale také Ústřední hudba Armády České republiky. Hudebníci tohoto největšího vojenského profesionálního tělesa předvedli svůj show program, kterému s taktovkou velel major Patrik Spinek. Pušky v ten okamžik vystřídaly hudební nástroje a hudba předvedla vystoupení na místě i za pochodu.

 

Na průřez z exhibičních vystoupení všech zúčastněných jednotek na Drillfestu 2022 se můžete podívat na přiloženém videu:

https://www.facebook.com/posadkapraha/videos/4835225759920972

Fotogalerie

Nahoru