Home page > Aktuality > Návštěva v Bratislavě stvrdila společné aktivity pro příští rok

Návštěva v Bratislavě stvrdila společné aktivity pro příští rok

Předposlední listopadový týden zavítal velitel Posádkového velitelství Praha plukovník gšt. Radek Šíba spolu se zástupci velení našeho útvaru na oficiální návštěvu Slovenska. Hostitelem této akce byl velitel Velitelství posádky Bratislava plukovník Miloslav Arnold.

„Cílem bilaterálního setkání je nejen jednání a výměna zkušeností, ale zejména naplánování společných aktivit posádky Bratislava a Praha v nastávajícím období,“ uvedl plukovník Arnold na setkání. Pro příští rok se kromě aktivit v rámci Capital Commanders Club nově uskuteční i společný polní výcvik vojáků české i slovenské čestné stráže. Nadále bude rozvíjena spolupráce v oblasti protokolárních aktivit – tedy pravidelné výměnné stráže, které budou rozšířeny i o stáže v oblasti hudební služby.

V rámci programu delegace navštívila Katedrálu svatého Sebastiána v městské části Rača-Krasňany. Tento chrám vojenského diecézního biskupa, který je zasvěcen sv. Sebastiánovi, patronovi vojáků a příslušníků dalších složek ozbrojených sil, všem představil starší kaplan Velitelství posádky Bratislava major Slávko Ganaj. Následně se návštěva přesunula do Marianky k prohlídce poutního místa a následné audienci u diecézního biskupa Ozbrojených sil a dalších ozbrojených složek SR Mons. Františka Rábeka.

Součástí programu byla také prohlídka Grassalkovičova paláce, oficiálního sídla slovenské prezidentky, dále pak i oficiální přijetí celé delegace generálporučíkem Vladimírem Šimkem, náčelníkem Vojenské kanceláře prezidentky SR. „Právě vojáci Čestné stráže prezidentky Slovenské republiky budou jedním z exhibičních týmů, které se zúčastní mezinárodní přehlídky jednotek čestných stráží DrillFest 2023 v Praze a Hradci Králové. Naposledy se této akce zúčastnili v roce 2017 a cení si možnosti přijet znovu,“ doplňuje velitel Posádkového velitelství Praha plukovník Šíba.

Předposlední den se uskutečnilo na nábřeží Dunaje kladení věnců k soše M. R. Štefánika. Odpolední program pokračoval návštěvou Vojenského historického muzea v Piešťanech, v jehož expozicích je možno vidět výzbroj, výstroj a techniku používanou v čs. armádě od konce 2. světové války až do roku 1992, jakož i techniku, kterou používala Armáda Slovenské republiky, následně Ozbrojené síly Slovenské republiky.

Fotogalerie

Nahoru