Home page > Aktuality > Příslušníci Vojenské policie a Posádkového velitelství Praha přiblížili armádu dětem

Příslušníci Vojenské policie a Posádkového velitelství Praha přiblížili armádu dětem

Ve čtvrtek 15. září se v pražském parku Na Pankráci uskutečnila prezentace složek Integrovaného záchranného systému. Veřejnosti se představila i Vojenská policie a Posádkové velitelství Praha.

Stánek Vojenské policie zaujal především děti. Mohly se tu seznámit mimo jiné se zbraněmi policistů, ale velkým lákadlem pro ně byl motocykl BMW, který Vojenská policie využívá při zabezpečování průjezdu kolon či doprovodu různých delegací. Otázky na řidiče motocyklu nebraly konce.

Děti si mohly prohlédnout pušky, které Čestná stráž používá při svých vystoupeních

Děti si mohly prohlédnout pušky, které Čestná stráž používá při svých vystoupeních

„Kolik to jede? Jak to bliká? Kde to houká? Co vozíte v těch v kufrech? Jedna otázka za druhou,“ usmívá se řidič motocyklu a trpělivě vše vysvětluje a ukazuje. Dodává, že pro něj osobně to byl docela prima trénink, protože během dne musel zvednout, posadit na motorku a zase dát dolů určitě přes čtyři stovky dětí. „No, nezdá se to, ale pár desítek kil to bylo,“ dodává sympatický vojenský policista.

„Velice rádi využíváme podobné příležitosti, kdy můžeme naši činnost představit široké veřejnosti,“ konstatuje náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž a dodává, že do vědomí některých lidí se Vojenská policie stále ještě nedostala. „Lidé nemají zcela jasnou představu o tom, co děláme, přestože nás na veřejnosti potkávají. Akce, kdy se prezentuje integrovaný záchranný systém, je vhodnou příležitostí, jak práci vojenských policistů přiblížit,“ podotknul generál Kříž.

Jeho slova potvrzuje i velitel Velitelství ochranné služby Vojenské policie plukovník gšt. Jiří Roček a dodává, že lidé se tu mohou seznámit nejen s výstrojí a výzbrojí vojenských policistů, ale i s vozidly, které používá Vojenská policie při své každodenní činnosti. „Mám z našich lidí skvělý pocit, když vidím, že tito profíci, kteří plní náročné a někdy i nebezpečné úkoly, se na těchto akcích dovedou přizpůsobit a jsou schopni přiblížit dětem svou práci naprosto dokonalým způsobem. Vidím, že je to baví, a určitě jsou to i pro ně chvilky, kdy si díky dětem mohou dopřát dívat se na svou práci jinýma očima.“

Vojáci Čestné stráže roztleskali celý park

Posádkové velitelství Praha zaujalo všechny návštěvníky exhibičním vystoupením vojáků Čestné stráže. Naprostá souhra a přesnost. Nic není ale zadarmo. „Tuto ukázku jsme trénovali několik měsíců,“ říká jeden z vojáků exhibiční jednotky. „Vypadá to velmi lehce, ale jsou to hodiny a hodiny drilu, ale na konci musí všechno klapnout.“

Dalším lákadlem pro děti byl střelecký laserový trenažér a u stánku posádky Praha byl neustále hrozen dětí. „Je to pro nás skvělá příležitost, jak tu prezentovat naši práci,“ říká praporčík Pavel Duben z Posádkového velitelství Praha. „Veřejnost nás zná jako vojáky v reprezentačních uniformách, které vídá při slavnostních přehlídkách, při vítání zahraničních návštěv nejvyššího významu na letištích anebo u památníků po celé republice při slavnostních, ale i pietních aktech,“ informuje praporčík Duben. „Tady si ale děti a další zájemci mohou prohlédnout naše zbraně, ale zeptat se i na spoustu věcí, které s naší činností souvisí,“ dodává Duben.

 

 

Nahoru